FAYDALI BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

SINAVSIZ EHLİYET ALMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Evet Yanlış duymadınız, Konumuzun başlığı “Sınavsız Ehliyet”. Fakat böyle bir yöntem ile kesinlikle ehliyet alamazsınız. Bu tür sınavsız ehliyet nasıl alınır yöntemlerine başvurmak Türk Ceza Kanuna göre suç teşkil etmektedir.

Sınavsız Ehliyet Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sizi bu yola yönlendirecek kötü niyetli kişiler çıkacaktır. Bunlara kesinlikle itibar etmeyiniz. Daha önce bu yolla ehliyet almış kişiler hakkında açılan davalara göz atabilirsiniz.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2013/10/22/5-bin-tlye-adrese-teslim-ehliyet

Kişiler hakkında ağır suçtan yargılamalar başlamış ve bu yönteme ön ayak olan ve sınavsız ehliyet alma arayışına giren bir çok kişi yargılanmıştır.

TRAFİK ŞUÇLARI

0 Yorum 256 views

Trafik suçları günümüzde araçları kullanmamız sırasında uymadığımız zamanda sürücülere verilen cezaları kapsamaktadır.

Türk ceza kanununda adli ceza ve idari ceza olarak karşımıza çıkmaktadır. Adli cezalar da para cezası, hapis cezası ve sürücü belgesine el konulma gibi yaptırımlar vardır. İdari cezalarda ise para cezası, ceza puanı eklemesi varır. Trafik suçları kapsamında alkollü araç kullanmak ağır bir yaptırım olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü alkol insan vücudunda uyuşukluğa neden olduğu için hiçbir şeyin hatırlanmasını engellemektedir. Bu da karayolunda uygun şekilde araç kullanılması engellemekte ve karayolunu emniyetsiz hale getirmektedir.

Trafik Suçları Neyi Kapsar

Alkollü araç kullanmak, uyuşturucu madde kullanarak araç trafiğine çıkmak hem kendi hayatlarını hem de başka hayatları tehlikeye sokmaktadır. Bu da trafik suçları kapsamında en büyük cezaların verildiği madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Karayolunda trafik polislerince yapılan denetimler de bu tür suçlardan yakalanan sürücüler hem para cezası kesilirken hem de ehliyetlerine geçici olarak el konulmaktadır. Ancak bir kaç sefer bu şekilde yakalanan sürücüler hapis yatabileceği gibi taşıtları da trafikten men edilerek büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Olası bir trafik kazası sırasında kendinde bir yara olmaması durumunda kaza anında bir yayaya ya da karşı taşıtı kullanan sürücüye verilen yaralanma ya da ölümle sonuçlanan kazalarda, kazayı yapan sürücü yine Türk Ceza Kanunun 89. Hükmü ile düzenlenen Taksirle yaralama suçunun basit hali 1. Fıkrasına göre işlem yapılmaktadır. Yaralama da 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilirken aynı zamanda para cezası da kesilir. Ölümle sonuçlanan bir kaza da hatalı bulunsa da bulunmasa da para cezası verileceği gibi hapis cezası da almaktadır.

Trafik suçları ceza kanununda hem sürücülerin hem de yayaların hakları veya cezaları açıkça belirtilerek koruma altına alınmıştır. Trafik kurullarına uygun araç kullanmalı, kendi hayatlarımızı ve başkalarının hayatlarını yakınlarına zehir etmemeliyiz. Her yaya ve her sürücü yaptığı hatanın bedelini Türk Ceza Kanununda belirtildiği gibi çekeceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Etiketler: trafik suçları

ENGELLİ ARACI

0 Yorum 90 views

Engelli vatandaşlarımız için bir takım kolaylıklar sağlayan engelli aracı onlar için büyük bir avantajdır.

Engelli aracı alan vatandaşlar engelli olduğunu bir rapor ile belgelemelidir. Çünkü bu aracı alırken engelli kişilere, diğer vatandaşların ödemek zorunda kaldığı ÖTV indirim ve ÖTV muafiyeti sağlanır.

Kişinin indirim mi yoksa muafiyet mi alacağı engel durumuna göre değişmektedir. 2018 yılında yürürlüğe giren uygulamayla %90 engel raporu olan kişilere muafiyet sağlanarak otomobil alması sağlanır. Ayrıca özürlü aracı alabilmek içinde H sınıfı ehliyet sürücü belgesine sahip olması gerekir. Engelli araç alımı şartları bireyin engel derecesine göre belirlenir.

Yüzde 90 ve Üzeri Engel Durumu

Yapılan testler sonucunda bireyin %90 ve üzeri engelli olduğu kanıtlanmışsa 5 yıl arayla olmak şartıyla ilk alımda da ÖTV ödemez. Engel sebebi ne olursa olsun her engelli sunulan bu avantajdan yararlanabilir. Engellilere sunulan bu ayrıcalıkla aracı kendisinin kullanıp kullanmaması da önemli değildir. Bununla birlikte engelli aracına herhangi mekanik ilave ya da tadilat şartı da aranmaz. Taşıtı kullanacak kişi engelli değilse bu istisnadan yararlanabilmesi taşıt içerisine tekerlekli sandalye ya da sedye ile binilmesine olanak sağlamak zorundadır. Bu kişilerin engelli aracı da farklıdır. Panelvan, kombi gibi yük ve yolcu taşımacılığına sürücü ile birlikte 9 kişilik oturma yeri olan taşıtlarda ilk alımlarda istisna uygulanabilir.

Yüzde 90’ın Altında Engel Durumu

Eğer 90’ın altında bir engel durumu varsa (engel fark etmeksizin) ÖTV istisnasından maalesef yararlanamamaktadır. Fakat bazı durumda engelli aracı otomatik vitesli araçlarda hiçbir düzenleme yaptırılmadan da ÖTV’siz araç alınabilmektedir. Bununla birlikte manüel vitesli bi araçta özel bir tertibat yaptırmadan kullanacak durumda olan engelliler, otomatik vitesli taşıtları ÖTV’siz alabiliyor. Çünkü otomatik vites araçlar özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilmektedir.

2020’DE EHLİYET ALMAK NE KADAR SÜRER ?

0 Yorum 32968 views

18 yaşını dolduran her aday ehliyet almak için ilgili kursa giderek başvuru yapabilir. Ancak burada adayların en çok merak etiği konuların başında, ehliyet almak ne kadar sürer sorusu gelir

Hemen Ehliyet Almak İçin Başvur

Bu süre sınavlardaki başarı durumunuza göre değişmektedir. Ancak normal şartlarda sürücü kursuna kayıt olunduğu ilk günden sürücü belgesinin alındığı güne kadar en fazla 3 ay sürmektedir.

Ehliyet Kaç Günde Alınır ?

Ehliyet kaç günde alınır sorusunun cevabını ve sahip olmak için geçen süreleri de şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Seçtiğiniz kursun sizlere sunduğu dersler ortalama olarak 15 gün sürecektir.
  • Ehliyet sınavına girmek için öncesinde eğitimlerinde alınması gerektiği için süre 1 ay olarak hesaplanır.
  • Direksiyon eğitimlerinin alınması için geçen süre ve direksiyon sınavına girmek için 1 aya ihtiyaç vardır.
  • Başarılı olan adayın kurs aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığınca verilecek sürücü sertifikasının hazırlanması yaklaşık 3-7 gündür.
  • Gerekli belgelerin hazırlanması, harçların yatırılması, ehliyet randevusu alınması ve randevuya gidilmesi ortalama 10 gündür.
  • Ehliyetin tam olarak adresinize ulaşması yaklaşık 15 gündür.

2020 senesinde sınavlar da başarılı olan adaylar için ehliyet almak ne kadar sürer sorusu en fazla üç ay olarak cevaplandırılır. Direksiyon ya da elektronik sınavlarından birinde başarısız olunması süreyi daha da artırmaktadır. Bu yüzden verilen eğitimlerin kalitesi, içeriği önemlidir. Doğru verilen eğitim hem teorik sınavda hem de direksiyon sınavında başarılı olmanızı sağlamaktadır. Bu da sizin sınavlarda başarısız olmasını engellediği için çok kısa sürede sürücü belgesini almanızı sağlamaktadır.